Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Najgore je prošlo, ali svetska ekonomija ostaje slaba

Komentari (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 06 jul 2009 00:29
Dragan Jovanovic Troglavski
hahahahah, Nobel se u grobu prevce ...
---------------------------------------------
Slom NASDAQ-a je nevazan, pad cijena kuca je nevazan, bankarska kriza je nevazna U POREDJENJU
s onim STO TEK DOLAZI:

SLOM DOLARA!!

Americki zivotni standard ce da se prepolovi. Oni vise nece moci da finansiraju 700 vojnih baza i postace lokalna 'sila'
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 06 jul 2009 09:53
@Dragan Jovanovic Troglavski
Iz tvojih usta u božije uši:)))
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 06 jul 2009 11:40
Samo prica
To ce mozda neko u Srbiji da poveruje, neko da prenese, a neko i da iskoristi u predizbornoj kampanji. Nama koji zivimo u inostranstvu ove price niko vise ne moze da proda. Zaista, dovoljno je da na Zapadu provedete dve nedelje i shvaticete da je ovo samo propagandna prica i paljenje potrosaca da se 'trosenjem izvuku iz bule' ('to buy their way out of recession'). Ali, stare formule vise ne funkcionisu. Zato se i smejemo kada pratimo opsesivno-kompulzivno bavljenje belim Sengenom u srpskim medijima. Beli Sengen za Spaniju, Nemacku, Italiju, Francusku (?!) Island, Letoniju, Madjarsku? Zasto?

P.S: Za one koji ce da nas pozovu da se odmah vratimo ako na Zapadu nije dobro imam samo jedan odgovor. Mogucnost povratka u zemlju u kojoj Dinkic drzi finansije, a B92 'moralnu banku', na vecinu Srba u inostranstvu deluje zaista bizarno.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 06 jul 2009 14:45
Dimitrije
Kamo lepe srece da je najgore proslo. Svi uzorci krize su i dalje prisutni, prakticno, nedirnuti. Svetski dugovi visestruko nadmasuju svetski GDP, novac nema pokrice u imovini i proizvodnji, bankarski sektor se potpuno otrgao kontroli, centralne banke vise ne zastupaju interese drzava vec jedne male grupe super-bogatih, energetska kriza ce tek pokazati svoje pravo lice, o naduvanosti balona u sferi kreditnih kartica, nekretnina, poslovnog prostora, berze itd. - nema smisla ni govoriti. Novac se nemilice stampa i ubacuje u sistem ali to je sve kao kap u moru. Da bi poceo oporavak prvo se mora eliminisati dug a da bi se on eliminisao potrebno je ili: 1) monetarizovati kompletan dug (nastampati oko 100.000.000.000.000 dolara), 2) proglasiti dugove nevazecim. I to samo da bi se resila dubioza u USA. U nista boljoj situaciji nisu ni ostale "bogate zemlje". Sto se tice istocnoevropskih drzava - na njih niko ozbiljno i ne racuna da mogu vratiti svoje dugove, njima se novac daje samo da bi se preuzela kontrola u tim drzavama a ne iz nekog ekonomskog interesa. Bilo kako bilo, gosn. Stiglic se pravi naivan u pogledu oporavka svetske privrede. Nazalost, jos smo na pocetku krize - najgore tek dolazi.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 06 jul 2009 18:03
racel
A nasa vlada na sav glas grakce i hvali se kako smo dobili kredit od nekoloko milijrde,kao da nam je to poklonjeno.Lepo covek kaze da iz toga niko ne moze da se izvuce,a da ne nagrabusa-Samo me jedno intresuje: da li Dinkic cita ove tekstove i sto se on kao veliki"strucnjak" za ekonomiju ne oglasi.Kod nas ovaj bedacki zivot nije posledica svetske krize,vec velikog lopovluka koji se ne kaznjva.Neka se lopovima uzme sve sto su pokrali i vrati drzavi, a narod da izabere pametne koji ce upravljti ,a naravno i njih kontrolisati debelo,jer kod nas ko god se docepa vlasti za cas se preobogati, a umesto obraza dobije djon debeo kao "gojzerice".A uzgred ne verujem da kriza jenjava, ovo su price za utehu sirotinji.
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 06 jul 2009 23:03
au mile
Međunarodne organizacije im tobože pomažu, a u stvari im čine štetu. Umesto stvarne pomoći, nudi im se zajam. A poznato je da su mnoge zemlje u razvoju jedva uspele da vrate dugove. Ja sam nedavno razgovarao s predsednikom jedne takve države koji mi je rekao: „Radije ćemo izabrati smrt nego ponovo dug MMF-u”. Ti ugovori su katastrofalni i ucenjivački. To izgleda ovako: MMF kaže mi ćemo vam dati kredit, ali vi za uzvrat morate nama nešto da date, morate činiti ustupke. I zato mislim da je Rusija odlično uradila što je odbila da uđe u Svetsku trgovinsku organizaciju i što ne dozvoljava da je ucenjuju.

Ovo je ključan deo intervjua po kome ću ga zapamtiti. MMF je kontrolni mehanizam bogatih zapadnih zemalja. Bilo bi lepo kada bi se detaljnije objasnila uslovljavanja MMF-a. Svakako, jedan od prvih, čak bih rekao prihvatljivih na prvi pogled je smanjenje javne potrošnje. Ostali se tiču liberalizovanja učešća stranog kapitala i robe na domaćem tržištu - zbog tobožeg jačanja konkurentnosti privrede, učešće u trgovinskim organizacijama gde je carina limitirana i tome sl. Sve se to pravda smanjenjem troškova, povećanjem produktivnosti, povećanjem stranih investicija itd. U stvarnosti dolazi do suprotnih efekata: domaća privreda se guši, strane banke zauzimaju gotovo stopostotni šer na finansijskom tržištu, zemlja je preplavljena jeftinim uvoznim proizvodima, konstantni pad industrijske proizvodnje, spoljnotrgovinski deficit itd. U vezi spoljnotrgovinskog deficita interesantno je da MMF podržava njegovo smanjenje (u našem slučaju), ali sve drugo što se traži od Srbije je u suprotnosti sa ostvarenjem ovog cilja. Srbija je gotovo školski primer države pod kontrolom MMF-a odnosno SAD-a.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 08 jul 2009 18:20
Borislav Đ.
Stiglic je (neo)kejnzijanac i u svojoj mudrosti još nije dostignuo intelektualnu veličinu jednog Pola Krugmana, ali čitajući članak, približava mu se. Treba li reći da Stiglic uopšte nije video krizu?

Samo neki biseri:

To je za njih važno, štede za crne dane, ali su upravo tako, smanjujući globalnu potražnju, i uticale da ti dani dođu.
---
Tipično za kejnzijance – uvek su krivi oni koji štede. Razlog: štednja = gomilanje.

Naša je logika da sve velike banke treba usitniti.
---
Velike banke moraju da bankrotiraju.

Amerika je u pomoć velikim koncernima uložila trinaest hiljada milijardi dolara što je gotovo neverovatna suma.
---
Ovo naprosto nije tačno.

Pokazalo se da je doktrina „tržište je najbolji regulator” – lažna.
---
Mit o slobodnom tržištu koje je uzrok krize se nastavlja :-).

Ti ugovori su katastrofalni i ucenjivački. To izgleda ovako: MMF kaže mi ćemo vam dati kredit, ali vi za uzvrat morate nama nešto da date, morate činiti ustupke.
---
Države koje su same sebe dovele u bezizlaznu situaciju kao Srbija (živele izvan svojih mogućnosti) zaslužuju da iskrvare, a ko hoće „spas“ od MMF-a ima skupo da plati, jer niko te države ne tera da pozajmljuju novac.

Zato se zalažem da im se pomogne na drugi način, davanjem bespovratne pomoći.
---
Tako bi Stiglic nagradio korumpirane režime što bi samo podstaklo promešene ekonomske politike i sprečilo bolno prilagođavanje.

Mislim da je tačno da je najgore prošlo. Što se tiče onoga što ekonomisti zovu recesijom (dva ili tri kvartala pada ekonomije), to je završeno
---
Ha ha ha :-)).

Kratkoročno gledano, već u 2010. godini, državni rashodi će zameniti nekadašnju veliku potražnju.
---
Živeo Kejnz!

Otvoreno govoreći, nisam siguran da smo uradili dovoljno da sprečimo stvaranje novog balona od sapunice, mislim da nismo u stanju da preduzmemo potrebe mere za regulaciju da bismo to sprečili.
---
To što vodeće centralne banke upumpavaju novac iz ničega nema veze, već regulacija :-).
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner